Jaké vybírat CD a DVD?

Výběr prázdných záznamových médií CD i DVD je rozsáhlý

V nabídce je mnoho typů v nejrůznějších formátech a také s různými údaji. Barvě média byste také měli věnovat pozornost.

Desítky typů prázdných záznamových médií CD i DVD od mnoha výrobců se na první pohled téměř neliší – jiné jméno či kapacita, pozornější pozorovatel si všimne možná i odlišné barvy.Ovšem to zdaleka není vše. Jen kolem málokteré součásti vypalování se vedou tak absurdní a zuřivé diskuse.

Výběr vypalovačky bývá snadný – z těch které splňují vaše požadavky na výbavu a schopnosti, si pak vyberete podle ceny. Vypalovací program obvykle dostanete k mechanice, takže ani zde není moc co řešit.

Ovšem zcela jiná situace je okolo médií. Skutečných výrobců záznamových médií je málo. Většina firem buď přejímá produkty originálních výrobců a prodává je pod svou značkou. nebo je vyrábí na základě licence těchto firem. Z tohoto důvodu existují podstatné rozdíly i mezi jednotlivými typy médií od stejného výrobce. Než se rozhodnete pro koupi prázdného média, podívejte se na jeho kapacitu a taky na doporučenou rychlost vypalování. Nechcete-li být zklamáni, měli byste dát pozor ještě na několik dalších vlastností médií CD a DVD.

U DVD nehrají příliš velkou roli rychlosti a barvy, je však nutné média pečlivě vybírat pro systém, ve kterém vypalovačka pracuje. Barvivo není příliš důležité – barva médií závisí především na výrobci a rychlosti a jejich kvality jsou na srovnatelné úrovni. Například u médií Verbatim pro čtyřrychlostní zápis najdete barvivo Advanced AZO (od společnosti Mitsubishi Chemical Media), jež je „kompatibilním nástupcem“ vrstvy Metal AZO, kterou najdete na pomalejších médiích téže firmy. U médií TDK zase najdete nepoškrabatelný povrch ScratchProof, který by měl zabránit ztrátě dat. Výběr záznamového DVD média je třeba podřídit především systému (DVD+R(W) či DVD-R(W)), se kterým vaše vypalovačka dokáže pracovat.

U CD především hraje barva média důležitou roli.Složení barevné vrstvy ovlivňuje životnost média i jeho schopnost pro různé účely. Zbarvení média je závislé na barvě barviva použitého v záznamové vrstvě a na barvě reflexní vrstvy. CD je složeno ze čtyř vrstev. Na polykarbonátovém nosiči, v němž je předlisována spirálová drážka pro vedení laserového paprsku, je nanesena organická barevná vrstva záznamová (datová). Nad ní leží zlatá nebo stříbrná reflexní vrstva, která je chráněna před vnějšími vlivy 100 mikrometrů silnou ochranou vrstvou z akrylového laku. Barevný dojem vzniká překrýváním barvy datové vrstvy (tmavomodrá, modrá nebo bezbarvá) a reflexní vrstvy (zlatá, stříbrná nebo směsice). Při vypalování se datová vrstva (dye) bodově odtaví, takže nad ní ležící reflexní vrstva v těchto místech odráží světlo zpět.Hliník, který slouží jako reflektor u lisovaných CD-ROM (CD-ROM nemá organickou vrstvu), nepřipadá u CD-R v úvahu, poněvadž by s „dye“ chemicky reagoval – datová vrstva by se rozkládala a reflexní vrstva by zmatněla.

Celkem se používají v zásadě čtyři druhy datových vrstev na bázi organických barviv:

cyanine/modrá (Taiyo Yuden), phthalocyanine/ bezbarvá (Mitsui, Toatsu), azo/tmavomodrá (Verbatim, Mitsubishi) a formazan/světlezelená (Kodak) a tyto vrstvy se svými schopnostmi výrazně liší. CD se však nedají vybírat podle těchto barev, protože například vzhledem k modré barvě datové vrstvy cyanine CD-R ve spojení se zlatým reflektorem vypadají jako zelené, se stříbrným reflektorem pak jako světlemodré. V případě bezbarvého phthalocyaninu světélkuje CD-R jen zlatavě, stříbřitě nebo i slabě do zelena. Vzhledem k vývoji datových vrstev existují velké kvalitativní rozdíly.

O kvalitě CD rozhoduje i použitý reflektor. Stříbro má sice lepší odrazivost a je levnější než zlato, přesto však výrobci používají raději zlato. Stříbro totiž při oxidaci postupně tmavne a ztrácí své dobré reflexní vlastnosti. Dlouho skladovaný stříbrný CD-R pak může znemožnit jak zápis, tak čtení.

Pro ochranu stříbrné vrstvy před korozí je důležitý ochranný lak. Čím je neprostupnější pro okolní vzduch, tím déle zůstane zachována kvalita CD. Při koupi byste si proto měli dát pozor, aby ochranný lak dosahoval až k okraji kotouče. Někteří výrobci nevěnují kvalitě ochranné vrstvy při okraji potřebnou pozornost.

Dalším nebezbečím pro CD je také ultrafialové záření. Na ně je zvlášť citlivý cyanine (zelené CD). Cyanine vykazuje při čtení dat jen slabý kontrast, takže starší jednotky CD-ROM a DVD mívají s vypálenými médii velké problémy. Vzhledem k jeho citlivosti na ultrafialové záření životnost takového nosiče dosahuje zhruba desíti let. Díky novým recepturám a přísadám je však cyanine stále vylepšován. U nových cyaninových médií se stříbrným reflektorem tak lze očekávat životnost mezi dvaceti a padesáti roky.

Nejlepší a dnes také nejpoužívanější dye je bezbarvý phthalocyanine. Vzhledem k dobré odolnosti proti UV záření dosahují tato média životnost až sto let. Na rozdíl od cyaninu se může tato datová vrstva pochlubit velmi dobrým kontrastem mezi pity a landy. Všechny CD-ROM a DVD-ROM jednotky se s tímto médiem snášejí bez problémů. Zbarvení CD-R s vrstvou phthalocyaninu se v závislosti na reflexní vrstvě jeví jako zlaté, zlatozelené nebo světlezelené.

Nejnovější dye se jmenuje formazan, jakýsi kříženec cyaninu a phthalocyaninu. Tato datová vrstva vykazuje velmi dobré vlastnosti při čtení dat, o životnosti však dosud nejsou k dispozici žádné spolehlivé údaje.

Záznamová média s vrstvou azo se poznají podle tmavomodré barvy. Ačkoliv vydrží stejně dlouho jako CD-R na bázi phthalocyaninu, setkáváme se s nimi jen zřídka, azo totiž nepřináší o nic lepší kontrast než cyanine, je však o něco dražší.

Další typ barviva je ultragrenn, který je přímým nástupcem barviva cyanine. Zaručuje lepší odolnost vůči UV záření a také v dnešní době nepostradatelnou podporu vysokorychlostní zápisu. Toto barvivo najdete především na CD Multidisc.

Chcete li vyrábět zvukové CD, které bude možné přehrávat na libovolném audiopřehrávači, doporučuje se používat výhradně zlatá nebo zlatozelená média. Mnohem méně důležitá je barva média pro datové CD, neboť dnes už i horší barviva vykazují maximální životnost deset let, což přinejmenším na zálohu dat bohatě stačí. Optickým rozpoznávacím znakem CD-RW (rewritable) je kovově stříbřité zbarvení. Namísto jediné vrstvy barviva mají tato média hned tři různé vrstvy.