Krátké rady

Zde najdete krátké rady a porady, které vybíráme z odpovědí na dotazy, které nám píšete nejčastěji.

Jak natočit slimáka

Chceme-li nahrávat děj po dlouhý časový úsek a potom jej zrychleně přehraný vkomponovat do děje videa, ať už jde o rostoucí rostlinu nebo pohybující se oblaka,

úvodní strana

Zjištění kodeku videa.

Jak zjistit kodek, pomocí kterého je komprimováno video?

V případě, že Vám program na přehrávání AVI videosouborů oznámí, že nemůže nalézt potřebný kodek, pomocí kterého může váš počítač videodata zobrazit, patrně ten správný kodek ve Vašem systému není. Nastává tedy otázka jaký kodek použít a kde ho sehnat.

Nejprve tedy musíme zjistit, jaký kodek nám v systému chybí. Můžeme to provést například pomocí programu Gspot, který Vám určí nejenom videokodek, ale i audiokodek. Označení videokodeku se skládá vždy ze čtyřmístného kódu (buď písmena, nebo písmena a čísla) a kód se nazývá FOURCC = Four Character Code (čtyřpísmenný kód). FOURCC se tedy používá k identifikaci formátu videostreamu a přesně označuje software (kodek) použitý při kódování videodat a tedy i formát těchto dat. Potom už stačí kodek vyhledat na internetu a nainstalovat ho.

Mimo kodeků existují i tzv. DirectShow filtry, které používají funkce DirectShow knihoven s podporou DirectX. Určitou nevýhodou je to, že některé programy pracující s video a audiosoubory DirectShow filtry neumí využít.

Přehledný seznam videokodeků dle FOURCC najdete zde.

Vyvážení bílé (bělení) u videokamer

Není barva jako barva...

Pod pojmem "vyvážení bílé" rozumíme nastavení videokamery tak, aby snímala barvy v jejich skutečné podobě. Videokamera automaticky přiřazuje bílou barvu nejsvětlejší složce barevného spektra. Kompletní barevné spektrum se však nachází pouze pod širým nebem za jasného slunečného dne. Pokud tedy natáčíme ve dne a vně budov, není nutné kameru "bělit". Samozřejmě, že pokud budeme vyrovnávat bílou i v tomto případě, nic nezkazíme. Jiná situace nastane pokud budeme točit pod umělým světlem.

Umělým světlem rozumíme veškeré umělé osvětlení, ať uvnitř, nebo vně budov. V těchto případech již bílou vyvažovat musíme. To znamená, že budeme bělit například i při natáčení fotbalového zápasu, kdy jsou rozsvícené reflektory, i když je poměrně ještě dobře vidět. Dáme si také pozor na různé odrazy světla z výloh obchodů, v pasážích a podobně. Pokud natáčíme uvnitř místnosti, kde je rozsvícené jakékoli světlo, vždy vyrovnáváme bílou manuálně. Když jsou v místnosti na různých místech různé světelné podmínky, vyrovnání bílé použijeme vždy, když změníme směr záběru a dáme si pozor, abychom neměli naběleno při umělém osvětlení a nesnímali např. postavy před oknem na které dopadá sluneční světlo.

Samotné vyvážení bílé provádíme tak, že bílý karton (papír), který nosíme vždy s sebou (bez něj "ani ránu"), umístíme v místech, která chceme natáčet, přičemž se snažíme, aby na papír dopadalo světlo, které prostor osvětluje. Na papír zaměříme objektiv tak, aby v hledáčku vyplňoval celou plochu (u některých kamer stačí aby papír vyplnil alespoň 30% plochy) a nabělíme (u většiny kamkordérů je třeba stisknout na několik sekund k tomu určené tlačítko - nejčastěji označené "white ball").

Více informací k tématu najdete v časopisu Video AZTip

Kde můžete vystavit své hotové video?

Vystavujte své videonahrávky na českém serveru...

Když máte své video sestříhané do konečné podoby a chtěli byste ho představit veřejnosti, můžete ho sdílet s ostatními uživateli například na webu Freeklip.cz, který využívá dnešního fenoménu internetového videa a jde ve šlépějích úspěšného amerického serveru YouTube™ se všemi jeho kvalitami, nechce však jen prezentovat videa z celého světa, ale spoléhá na vznik výhradně české komunity a českého videa.

Server umožňuje českým uživatelům prezentovat svá vlastní videa a to až do velikosti 100MB, sledovat nahrávky ostatních uživatelů, upoutávky z filmů, počítačových her, hudební klipy, vtipná, sportovní a další videa v prostředí českého internetu. Své video můžete jednoduše nahrát z Vašeho počítače v některém z běžných videoformátů (mpg, mpeg, avi, divx, mp4, flv, wmv).

Dále Vám Freeklip.cz nabídne jednoduché prohlížení videa ostatních uživatelů s možností přidávání komentářů ke zhlédnutým video příspěvkům a v neposlední řadě můžete na webu Freeklip.cz najít i kamarády společných zájmů a natočit s nimi třeba celovečerní amatérský film.

Nejen video, ale i ostatní soubory můžete k veřejnému stažení ukládat zde a po zaregistrování vydělávat i pěkné peníze za vaše stažené soubory.

s výhodou použijeme kamkordér s funkcí Webcam (např. modely Sony), ale můžeme použít i normální digitální kameru. Nastavenou videokameru na stativu připojíme k počítači. U kamkordérů, které mají ochranou funkci pásku (Sony) vyndáme kazetu, aby funkce přístroj nevypnula. Dále potřebujeme nahrávací software, s automatickým nahráváním jednotlivých snímků v intervalech, např. Thief Jailer. Thief Jailer vytváří číslované JPEG soubory. Abychom z těchto souborů vyrobili film, potřebujete videoeditor importující sériové obrázky, např. Premiere. Pokud Premiere rozpozná více číslovaných názvů souborů v dialogu „Otevřít soubor“ nabídne odpovídající výběr. Po importování je rychlost přehrávání nepoužitelná, neboť je nastaven čas každého obrázku na jednu sekundu. Musíme tedy zvýšit rychlost přehrávání na optimálních 25 snímků za sekundu pokud film budeme exportovat v pal DV. Provedeme to tak, že zvýšíme nastavení o 2500 procent.

Tři čipy v kamerách

Snímání pomocí 3CCD

V současnosti se setkáváme s tzv. tříčipovými kamerami.

I když ne vždy, jedná se většinou o modely vyšší třídy. Při snímání obrazu třemi čipy je každému čipu přidělena jedna barva RGB filtru, tj. modrá,červená a zelená a kvalita sejmutého obrazu je výrazně lepší.

Snímání pomocí 3CCD přináší i další zdokonalení ve vykreslení detailů a rozsahu zaznamenaných barev, jelikož nedochází ke ztrátám světla. Je ovšem otázka jak dalece jsme schopni takový obraz využít. Obyčejným zpracováním natočeného videa např. komprimací do formátu MPEG2 (běžné DVD) výhody tříčipového snímání spolehlivě ztratíme. Proto je nutné použít metodu zpracování obrazu HD Crystal Engine, kde dosahujeme dokonalé reprodukce vysoce kvalitního obrazu.

Více informací k tématu najdete v časopisu Video AZTip

Jednoduchá úprava videa

Úpravu videa lze provést i ve VirtualDubu...

Pro jednoduché odstranění natočených záběrů, které se nepovedly, můžeme využít i program VirtualDub.

Klikneme na OPEN a otevřeme videosoubor, který chceme upravit. Pokud mají soubory původní názvy, program VirtualDub otevře i další soubory, jako soubor jeden. Dole chytíme jezdce a prohlédneme si obsah videa. Sekvence, které chceme odstranit, vymažeme tak, že si označíme začátek a konec sekvence pomocí malých šipek v dolním menu (levá -počátek, pravá - konec). Výběr se označí modrou linkou. Dále v menu VIDEO zvolíme "DELETE FRAMES".

Tímto postupem vymažeme všechny sekvence, kterých se chceme zbavit. Nakonec soubor exportujeme jako AVI - u videa a audia volíme "DIRECT STREAM COPY". AVI uložíme "SAVE SEGMENTED AVI" pokud výsledný soubor bude větší než 2 GB.

Více informací k tématu najdete v časopisu Video AZTip

Více o programu VirtualDub zde

Video z analogového zdroje

Jak nahrávat video z analogového zdroje do PC pomocí kamery Digital8...

Pokud chceme nahrát video z analogového zdroje do počítače, který je vybaven pouze firewire řadičem, můžeme to udělat například pomocí kamery Digital8 od Sony.

Po připojení analogového zdroje ke kameře která má odblokované analogové vstupy, ale zablokovaný DV-in je tato průchozí pro signál, který je bez nahrávání na pásku kompresován Sony DV kodekem, a lze ho přímo nahrávat v DV capturovacím programu. Pořídíme tak kvalitní kopii např. z videokazety VHS.

Pokud zapojíme analogový zdroj audia, můžeme nahrávat pouze zvuk např. ze starého magnetofonu. V tomto připadě je však nutné vymazat obrazovou stopu, která bude černá a vyrendrovat pouze audio.

Více o nahrávání z analogových zdrojů zde

O nahrávání zvuku do počítače se dočtete zde