Vybíráme videokameru
Nákup videokamery
Jedna rada do začátku...
Nikdy nekupujte videokameru z druhé ruky v nespecializovaných prodejnách (různé bazary, zástavárny atd.), předejdete spoustě nepříjemností.
Kamkordér je celkem dost složité zařízení, jehož správnou funkci rozhodně nezjistíte při nákupu v zastavárně či zapadlém bazaru. Některé závady objevíte hned při prvním delším vyzkoušení v terénu, jiné Vám zůstanou utajeny až do prvního použití určité funkce. Vždy je lepší a postupem času finančně výhodnější koupit videokameru novou ve specializovaném obchodě a s odborným výkladem školeného prodejce. Za zmínku stojí také fakt, že pokud zakoupíte kameru již dříve odcizenou, můžete o ní při první návštěvě specializovaného servisu snadno přijít vzhledem k záznamům výrobních čísel dražších videokamer.
Nákup kvalitní kamery není rozhodně levnou záležitostí a můžeme říci, že v případě videokamer vyšší cena znamená skutečně vyšší kvalitu a naopak.
Pokud se chcete věnovat výrobě videa intenzivně, nesnažte se šetřit při nákupu kamery, která je základem pro další zpracování obrázků. Se špatným obrazovým masterem neudělá nic ani sebelepší softwarový program.
Výběr kamery
Pokud jste se rozhodli pro zakoupení nové videokamery, měli byste při výběru zaměřit svou pozornost na několik důležitých bodů, které je třeba při nákupu zohlednit a to i přesto, že požadavky uživatelů kamkordérů se značně rozcházejí.
Dnes už analogovým kamerám odzvonilo. Do popředí se dere technika digitální a všechno mluví ve prospěch digitálního videa (DV). Digitální kamkordéry mohou prostřednictvím CCD s vysokým rozlišením částečně konkurovat digitálním fotoaparátům. Problémem není ani připojení k PC. V současné době je FireWire rozhraní u nových počítačů standardem a jako dodatečná výbava stojí pakatel. Vše tedy mluví pro kameru digitální. V současnosti se asi nejvíce prodávají kamkordéry firmy Sony. Výrobky firem Panasonic, Canon a JVC si mezi sebe dělí zbytek trhu téměř rovnoměrně.
Pokud budeme vybírat videokameru, rozhodně budeme zohledňovat ergonomii.
Pod pojmem ergonomie rozumíme především dobrou možnost ovládání. Kamkordér by měl dobře sedět v ruce. Pokud kameru můžeme pohodlně držet a současně snadno ovládat (a to malé i velké ruce), tak je vhodná pro praktické použití. Malá neznamená bezpodmínečně lepší. Ovládání jednotlivých funkcí nesmí být problematické. Zoomování by mělo spouštět bez cukání a mělo by být plynulé (dobře dávkovatelné). Těžce nastavitelný zoom, např. kvůli rychlosti posuvu, je zřetelný při spouštění, a proto nevhodný. Nízká hmotnost je sice předností při cestování, ale nízká setrvačnosti je příčinou kývání a trhavých pohybů. Na druhé straně dobrá kamera nemůže být ani příliš těžká. U hmotnosti kamery je dobré držet se zlatého středu, musí být tak těžká, aby dobře seděla v ruce, a tak lehká, aby nás filmování neunavilo. Tvar přístroje a pozice držadla (úchytu) jsou rozhodující. Důležité součásti obsluhy musí být prsty lehce dosažitelné.
Dalším důležitým rozhodovacím prvkem je kvalita obrazu (rozlišení CCD). A to rozlišení, věrnost barev, kontrast, jas, moaré. Je třeba si uvědomit, že kvalitu snímaného obrazu nejlépe poznáme na obrázcích statických, protože při snímání pohyblivých obrazů drobné chyby nepostřehneme. Důležitá je také věrnost zobrazení, kontrast a jas snímků za různých světelných podmínek, kvalitní digitální stabilizátor obrazu a třeba i rychlost autofokusu. Neméně důležitá je výbava videokamery. To znamená možnosti připojení, kabeláž a software, nahrávání z analogových zdrojů apod. Kamery, které mohou pracovat i jako videorekordéry, jsou žádoucí. Do výbavy se počítají také speciální efekty, např. prolínání při přechodu scén a podobně, včetně digitální fotografické funkce. Dálkové kabelové ovládání ve výbavě také uvítáme. Zajímáme se i o cenu náhradních akumulátorů.Velmi důležitá je provozní doba kamery, tzn. doba po kterou můžeme s kamerou pracovat, aniž bychom museli vyměnit nebo dobít baterie. Všimneme si také jaká doba uplyne od zapnutí videokamery po připravenost k provozu a náročnosti výměny akumulátoru.
I když kamkordér a zvuk nejsou ideální partneři, přesto je nutné obezřetně vybrat kameru s dobrým snímáním zvuku. Bohužel u DV
kamer není samozřejmostí kvalitní snímání zvuku s kvalitním mikrofonem, jenž by měl dobrou kmitočtovou charakteristiku, odstup signálu od šumu a dobré směrové vlastnosti. Nesměrovostí mikrofonu dochází totiž k míchání zvuku a veškerého hluku. U kamer, jejichž mikrofon je umístěn na přední straně krytu, to není tak hrozné. Zezadu přicházející zvuk je utlumen a nahráván s poloviční hlasitostí. Dalším problémem pro integrované mikrofony je provozní hluk kamery, který vychází z mechaniky a pohonu autofokusu, případně zoomu. Pokud však vyžadujete kvalitní zvuk, vybírejte pouze přístroje se vstupem pro externí mikrofon. Při nákupu videokamery se také budeme zajímat o to, na jaké média kamera provádí záznam. Ne všechny kamkordéry nahrávají na nejvíce rozšířená MiniDV média. Vedle těchto médií sází výrobci také na MicroMV, nebo i na DVD-RAM a ukládají digitální proud dat ve formátu MPEG-2. Předností proti DV technice je větší komprese při zachování téměř stejné kvality – média jsou menší, ale import do PC není vždy bez problémů.
V neposlední řadě nás bude zajímat dokumentace a servis. Samozřejmostí je podrobný český návod a záruční a pozáruční autorizovaný servis.