Tvoříme domácí video

S videokamerou na dovolenou

Dnes už patří téměř k povinnostem, vzít s sebou na dovolenou nebo výlet videokameru. Málokdo si však uvědomuje, že pořídit hezké a dokonalé video z dovolené, neznamená jen zabalit do kufru pouzdro s kamerou.

Je potřeba se před odjezdem na natáčení připravit, což neznamená zabalit s sebou kufr příslušenství. Stačí, když nezapomeneme důležité součásti a připravíme se už doma na situace, které nás mohou na cestách potkat.

Co bychom neměli nechat doma...

V první řadě samozřejmě videokameru, bez té by to nešlo. Na videokameru si pořídíme brašnu, kterých je na trhu velký výběr. Její hlavní účel je ochránit kameru před nepříznivými vlivy způsobené počasím nebo nárazy. Dalším úkolem brašny je možnost uschování a ochrany další výbavy. I když máme kameru poměrně malou, velikost brašny volíme takovou, aby se nám do ní vše pohodlně vešlo. Vše znamená v první řadě videokamera, nabíjecí akumulátory, nabíječka, reflektor, dostatek záznamových medií, případně dálkový ovladač kamery a další drobnosti, které budete potřebovat k provozu videokamery. Z tohoto pohledu brašny, které jsou v některých případech k dostání s videokamerou jsou naprosto nevyhovující a je lépe brašnu koupit zvlášť. Kameru s příslušenstvím na dovolené a na cestách hlídáme jako oko v hlavě a nikdy toto příruční zavazadlo nenecháme bez dozoru, neboť ani zamčené auto není nedobytné. V případě že kameru nebudeme některý den na dovolené potřebovat, využijeme hotelový trezor. Počítejte s tím, že většina cestovních pojištění se nevztahuje na elektroniku a tudíž i videokamery. Proto je vždy dobré se informovat, zda Vámi uzavřená pojistka na cesty se na kameru a příslušenství vztahuje. Pokud již ke krádeži nebo jiné pojistné události dojde, vždy kontaktujte místní policii a vyžadujte písemný zápis o oznámení pojistné události.

Zásady při cestování s kamerou

Pokud cestujeme automobilem, musíme si uvědomit, že v létě se může teplota uvnitř vozu vyšplhat až k 80°C a v zimě naopak velmi nízko, což kameře ani příslušenství nesvědčí. Nevystavujeme tedy zbytečně techniku extrémním teplotám. I když jsou na trhu videokamery, které výrobci označují jako vodě odolné, nespoléháme na to a vyvarujeme se styku kamery včetně příslušenství, zejména

úvodní strana

Tvoříme domácí video

V následujících řádcích se nebudeme zabývat přímo technikou natáčení, ale společně se pokusíme projít procesem tvorby videozáznamu (klipu), který nám v konečném výsledku přinese radost a potěšení z práce scénáristy, kameramana, režiséra a střihače naší vlastní produkce.

Videokameru s poměrně velkou základní vybaveností, co do techniky i rozsahem nabídky různých efektů a triků, má dnes téměř každý. Při koupi v obchodě je součástí balení kamery i jednoduchý střihový program a každý si může vyrobit klip tak, jak mu vyhovuje. Důležité hlavně je, řídit se při tvorbě klipu několika zásadami.

Důkladná příprava

Příprava klipu se určitě bude lišit podle toho, co chceme vyrobit. Jiná je příprava na klip o dovolené nebo svatbě, jiná na dokument o stavbě rodinného domu, odlišná bude příprava na film o zoologické zahradě. Vždy si musíme uvědomit, že znalost prostředí, jeho rekognoskace v celé šíři, je velice důležitá.

Příprava techniky

Než vůbec někam vyrazíme, je nutné prověřit stav kamery a příslušenství. Je tristní, když v okamžiku velmi významném a neopakovatelném /např. točíme svatbu kamaráda a v okamžiku, kdy si mají říci „ano“ /nám dojde baterka. V přípravě musíme předpokládat, že i to se může stát a proto je nutné mít nabitou baterii okamžitě k dispozici. To samé se týká dostatečného místa na kazetě, případně na HD, přídavných světel, stativu, ruchového mikrofonu. Před natáčením je nesmírně důležité všechny tyto věci zkontrolovat a prověřit.

Dramaturgie klipu

Ono to zní nesmyslně - jakápak dramaturgie toho, když chci natočit svatbu, dovolenou? Ale i tady bychom se měli zamyslet nad tím, k jakému účelu, pro koho nebo pro co klip tvoříme. Klip zobrazuje vždy (mluvím o naší domácí produkci, ne o filmu) realitu. My, jako tvůrci, máme možnost tuto realitu ukázat v určitém stupni stylizace. Od totální a úplné reality, přes její částečnou přeměnu až k úplné nadsázce. Dramaturgie je to, co míru této stylizace kontroluje a hlídá. Jde o to, aby výsledný klip byl v dramaturgické jednotě, aby výsledkem nebyla „patlanice“ všeho možného. V tomto duchu bychom si dopředu měli ujasnit, v jakém stylu budeme chtít mít výsledek.

Scénář klipu

Máme tedy představu o tom, co chceme natáčet, pro koho, v jakém stylu a jak má být video dlouhé. V neposlední řadě bychom také měli...

Pokračování tohoto článku pouze v tištěné podobě v časopisu Video AZTip

Točíme svatbu

Pokud bychom se měli začít zabývat scénářem nebo dramaturgií natáčení videoklipu nebo krátkého filmu pro vlastní potřebu, ale také třeba i na zakázku svých přátel, můžeme si vybrat ze dvou možností.

akumulátorů, s vodou. Kameru chráníme vodotěsným pouzdrem (pro vodáky je takové pouzdro nutností) nebo speciální pláštěnkou. Dalším nemalým nepřítelem elektroniky je prach, zvláště pak jemný písek, kterého si na dovolené užijeme vždycky dost. V případě, že natáčíme v písečném prašném prostředí, určitě se vyplatí použít vodotěsné pouzdro, které izoluje kameru i od písku. Ochranou folií chráníme LCD display a objektiv můžeme chránit předsazeným filtrem (např. UV filtr) pokud nám to konstrukce kamery dovoluje. Nebezpečí také číhá v mechanickém poškození, a to buď nárazem, nebo tlakem. Je to i jeden z důvodů, proč kameru uchováváme i s příslušensvím v kvalitních brašnách. Co se týče letecké přepravy, je nutné zajistit bezpečné uložení, jak kamery, tak i příslušenství. Nejlépe techniku proti nárazu ochráníme, když vše uložíme uvnitř zavazadel a to včetně stativu. Protože nechceme, aby nám unikl zajímavý záběr, kameru máme na cestách stále u ruky, což je také dobrá prevence proti zlodějům.

Stativ s sebou

Pokud nejedeme na dovolenou vysloveně natáčet dokument o daném místě, měli bychom volit stativ, který bude splňovat alespoň základní požadavky: lehkost, pevnost a stabilitu. Stativ by měl být...

Pokračování tohoto článku pouze v tištěné podobě v časopisu Video AZTip

Buď si nejdříve napíšeme k pořadu scénář a teprve na základě vytvořeného textu se dáme do natáčení. Nebo v druhém případě budeme nejdříve natáčet a teprve potom si napíšeme doprovodný text. Tento způsob volíme zejména tehdy, když jsou již záběry natočeny a chceme z nich dodatečně vytvořit dokument. V mnoha připadech takové video dostáváme od známých s požadavkem finálního zpracování. V případě výběru první možnosti, máme velký prostor pro důkladnou přípravu celého projektu a můžeme se rozhodnout už na počátku jak videodílo ve výsledku vyzní.

Vše si pro názornost uvedeme na příkladu filmového zpracování svatby, což je celkem frekventované téma amatérských filmových tvůrců. Jak tedy natočit svatbu? Opět máme dvě možnosti jak se k takovému úkolu postavit.

A. Pojmeme klip jako nestříhaný hrubý dokument

V tomto případě není nutná žádná zvláštní příprava. Nemusíme si připravovat rozpis scén jak je řadit za sebou, ani rozložení scénáře do tématických okruhů. Vše je možné zpracovat bez doprovodného

komentáře, předtáček, výběru vhodné doprovodné muziky a ani nemusíme připravovat zvláštní prostředí případně scénky. Celou svatbu točíme tak, jak jdou události za sebou v reálném čase, nic a nikoho nearanžujeme. Zvuková stopa je totožná s obrázky - to znamená, že se zvuk mění při každém střihu a nenavazuje na sebe v celku. S tím se samozřejmě musí počítat a akceptovat ve výsledku. Efektem je čistý dokument, jehož cílem je pouze zaznamenat svatbu tak, jak skutečně proběhla.B. Vytváříme příběh, ne pouze dokument

Zde nám už nestačí pouhý záznam. Musíme se rozhodnout, jestli to bude spíše legrace nebo vážná věc, a hlavně znát dokonale mentalitu lidí, pro které klip vytváříme. Tomu přizpůsobíme

i přípravu, abychom svým dílem nikoho neurazili. Záběr opilého tančícího tchána může někoho urazit, jiného k popukání pobavit.

Pokud se rozhodneme, že si k filmu napíšeme komentář (scénář), tak k této práci přistoupíme zodpovědně a podle textu pak natáčíme jednotlivé situace.

Předtáčky

Natočení některých scén, které máme ve scénáři, a které vyprávějí o historii, prostředí, charakterizují nebo determinují nějakou vlastnost či dobu, si můžeme natočit v...

Pokračování tohoto článku pouze v tištěné podobě v časopisu Video AZTip