Slovníček pojmů písmeno "R(Ř)"
Názvosloví vztahující se k výrobě a zpracování videa a audia, k jednotlivým normám či standardům digitálního záznamu a ke zpracování záznamu na počítačích.
Rastr - Řádkovací frekvence
Rastr
Oblast zobrazovacího zařízení, přes kterou periodicky přechází elektronový paprsek ve vodorovných řádkách od pravého horního do levého dolního rohu (z pohledu pozorovatele).
Rastrový obrázek
Formát obrazu tvořený kolekcí teček nebo „pixelů“ uspořádaných do matice.
RAW
funkce mechaniky, která je schopna vypalovat kompletní sektory uložené na CD. (Část sektoru se pro data běžně nepoužívá a využívají ji některé techniky ochrany proti kopírování).
RCA
Kulaté konektory používané pro kompozitní video, komponentní video atp. (cinch)
Real Video
Formát videosekvencí s vysokou kompresí umožňující on-line přenos obrazu po Internetu a nebo zasílání videosekvencí elektronickou poštou. K prohlížení těchto souborů na počítači je třeba nainstalovat aplikaci Real Player.
Receiver
Receiver znamená přijímač. Nejčastěji se tímto pojmem rozumí komponenta domácí audiosoustavy kombinující radiopřijímač, zesilovač a dekodér prostorového zvuku.
Redundance
Tato vlastnost obrazů je využívána kompresními algoritmy. V průběhu komprese je možné eliminovat nadbytečné informace, které pak lze v průběhu dekomprese obnovit bez jakýchkoli ztrát.
Rendering
převod obrazového materialu (videa) do jiné podoby, např. rekomprese do jiného formátu, nebo nějdy také zobrazení videa na výstupním zařízení (TV, monitor) apod.
Replace editing
termín označující způsob editace videa - nové prvky vkládané do projektu přepisují stávající, aniž by ovlivnily celkovou délku, vymazání části projektu též neposune časovou osu, takže vznikne "díra"
Resample
Převzorkování. Pro obraz: Kvalitnější, než Resize; pokud je dnes použit termín Resize, je jím obvykle míněn Resampling.
Resize
termín pro změnu velikosti obrazu. Používá se několik metod: pixel resize, bilinear resize a bicubic resize.
RGB
je zkratka Red-Green-Blue (červená-zelená-modrá), což jsou tři základní barvy, ze kterých se skládá obrazový signál. Jeden bod je vždy kombinací těchto tří, podle toho, kolik bitů je určeno na popis jednoho bodu, mluvíme o RGB32 (je navíc ještě jasová složka 8/8/8/8 bitů), RGB24 (8/8/8), RGB16 (5/6/5) nebo RGB15 (5/5/5).
Ripple editing
termín označující způsob editace videa - nové prvky vkládané do projektu posunou časovou osu projektu, vymazání části projektu posune vše následující tak, aby nevznikla "díra" v projektu.
RLE
Run Length Encoding. Jedna z nejstarších metod komprese obrazu, bezztrátová. Algoritmus komprese videa spočívající ve sloučení stejných částí obrazu v 1 snímku videa. Tzn., že velké stejnobarevné plochy nejsou popisovány pixel po pixelu, ale je popsána hranice jednobarevné plochy a její barva. Aby se tato komprese vyplatila, je algoritmus požíván až od počtu 3 stejnobarevných pixelů u sebe
Rotoscoping
znamená úpravu videa snímek po snímku. Uložení jednotlivých snímků jako obrázků (bitmap), jejich úpravě a následném znovusložení do videa.
Rotoscoping texture
označuje použití videa v animaci, nebo animace v jiné animaci. Např. v animaci může televize zobrazovat jinou animaci apod. Framerate pro obě animace musí být stejná.
Rozlišení senzoru
Rozlišení CCD prvku v kameře (event. fotoaparátu). Obecně platí, že čím vyšší je rozlišení CCD prvku (senzoru), tím je záznam lepší, resp. přístroj kvalitnější (obraz se skládá z více obrazových bodů). více
Rozlišení (rozměr) obrazu
Určuje počet bodů videa v horizontálním a vertikálním směru. Obrazový bod se nazývá pixel. Obecně se dá říci, že čím vyšší je rozlišení, tím kvalitnější je obraz. Typické rozlišením digitálního videa v normě PAL (Evropa) je 720x576.
Rušivé prvky kompozice
Při natáčení (zvláště u postav) sledujme celkovou kompozici obrazu. Dbejme na to aby např. za řečníkem nestála váza s květinou, která jakoby mu vyrůstala z hlavy. Takový záběr poškodí celou scénu.
Rychlost SP
Je standardní rychlost posuvu pásku. Zajišťuje nejvyšší využitelnou kvalitu uložení záznamu na pásku při standardně udávané hrací době.
Řádkovací frekvence
Frekvence, s níž je videosignál přenášen na obrazovku. Čím vyšší je řádkovací frekvence, tím vyšší je kvalita obrazu a blikání je méně zřetelné.