Formáty pro zápis videa na datové disky

SVCD

Super Video Compact Disc

Datový standard, komerčně používaný hlavně v Číně a HongKongu. Jedná se o MPEG-2 kompresi videa, rozlišení 480x576, 25 snímkú za sekundu, maximální datový tok 2600 kb/s (audio a video dohromady) a to při variabilním datovém toku (VBR) nebo konstantním datovém toku (CBR). Obecně platí, že při VBR lze na jeden disk nahrát více dat (delší video) než u CBR, aniž by se to nějak viditelně projevilo na kvalitě obrazu). MPEG-2 může obsahovat buď 25 celých snímků/s ("non-interlaced" = "neprokládaně") nebo 50 půlsnímků/s ("interlaced" = "prokládaně")(v druhém případě obraz vypadá na TV trochu lépe.

Komerční DVD mají 25 snímků/s, protože jako zdroj je použit filmový pás (24 fps, samozřejmě bez půlsnímků). Pokud jde o audio, používá se MPA layer II, 224 kb/s stereo. Na rozdíl od VCD a XVCD mohou být audiostopy dvě, z nichž se přehrává vždy jen jedna (s výhodou lze použít na vícejazyčnou verzi téhož záznamu). Lze použít také strukturu menu, indexů a kapitol. U MPEG-2 můžete použít i širokoúhlý formát obrazu 16:9. Ten lze získat třeba "oříznutím" klasického 4:3 obrazu z kamery nebo použitím širokoúhlého objektivu. Rozlišení obrazu je stejné, ale údaj o poměru stran je součástí MPEG-2 streamu. Pokud bude zadán korektně, DVD přehrávací software správně nastaví poměr jednotlivých stran obrazu, i když poměr velikostí stran obrazu v bodech je jiný (MĚL by to udělat i stolní přehrávač, ale u některých přístrojů to musíte udělat sami).

Když se zamyslíte nad rozlišením, uvídte že ani 480x576 není 4:3 - směrodatný je údaj o poměru stran, zadaný při tvorbě MPEG-2 souboru. V některých enkodérech lze nastavit i 21:9, takže pokud máte v tomto formátu nějaký film, můžete ho použít (bez černých pruhů nahoře a dole).

Ale počítejte s tím, že většina stolních přehrávačů a TV zvládá jen 16:9 a 4:3. Zaručený výsledek máte pouze při přehrávání softwarovým DVD přehrávačem na počítači. Pokud použijete některý přehrávač, který neumí nastavit poměr stran (Media player), budete mít obraz přesně ve stejném poměru, jako je rozlišení obrazu.

Ne každý softwarový přehrávač umí SVCD přehrát (v nejhorším případě načtěte přímo mpg soubor z cd disku). Většina stolních DVD přehrávačů také neumí automaticky nastavit poměr stran na 16:9, musíte do tohoto režimu přepnout TV (nebo přehrávač) ručně.

XVCD

Extended Video Compact Disc

V podstatě se jedná o standardní VCD, které má pouze větší datový tok a případně i rozlišení.

Jedná se o 1 audio stopu (224 kb/s stereo) a jednu videostopu ve formátu MPEG-1. Rozlišení je znovu 352x288 při 25 snímcích za sekundu, datový tok může být až 2500 kb/s. Při něm se na jeden disk vejde 35 minut videa (velikost sektorů a struktura disku je stejná jako u VCD). Při experimentování s vlastním nastavením a datovým tokem musí být jednotlivé parametry rozlišení dělitelné 16.

U tohoto formátu lze beze zbytku využít plochu disku tak, že se ze známé max. délky souboru a délky souboru v sekundách vypočte nejvyšší datový tok, při kterém disk ještě půjde vypálit. Tento disk není kompatibilní s VCD, protože vyžaduje schopnost přehrávače zpracovat větší datový tok než má VCD. Nelze ho tak přehrát na stolních CDI a VCD přehrávačích.

Disk jde přehrát na počítačích a některých stolních DVD přehrávačích.

Blu-ray

Nová technologie zápisu na optický disk.

Využívá se tzv. modrý laser, který má nižší vlnovou délku, díky čemuž lze zapisovat na disk hustěji. Tím se na disk vejde až 25 GB dat (do jedné vrstvy). Formát upřednostňuje firma Panasonic i další výrobci.

Více

VCD

Video Compact Disc

Jedná se o standardní formát pro zápis videa na kompaktní disk. Na jeden 74 minutový disk se vejde až 74 minut videa ve formátu MPEG-1, normě PAL, rozlišení 352x288 bodů a 25 snímcích za sekundu. Datový tok je 1150 kb/s u videa a 224 kb/s u audia (stereo), celkový datový tok je 1374 kb/s.

Teoreticky lze vytvořit i video 600-1150 kb/s, ale takovýto disk už nemusí jít přehrát ve stolních přehrávačích. Je zde použitá jiná velikost sektorů než u datového CD, takže to při měření zapsaných dat vypadá, že se na disku nachází až 760 MB dat.

Protože datový tok je pevně daný, nelze využít prázdné místo na disku pro zlepšení obrazu ( pokud je video kratší než 74 minut).

Na VCD lze umístit současně 1 videostopu a 1 audiostopu, lze použít funkci menu nebo kapitol. Vizuálně lze kvalitu obrazu srovnat s kvalitní VHS kazetou, které se nejvíce přibližuje rozlišením (zhruba 320x300 pro VHS a VHSC).

DVD

Digital Video Disc

DVD disk mávýbornou kvalitu obrazu a zvuku, rozlišení obrazu je 720x576 (25 fps), komprese MPEG-2, zvuk je šestikanálový (5+1), nebo dvoukanálový v různých zvukových normách (DTS, Dolby Digital, Dolby Surround....).

Disky existují jednovrstvé (4,5 GB), dvouvrstvé (9 GB), jednostranné (9 GB - dvě vrstvy na jedné straně) a oboustranné (až 18 GB). Filmové DVD mají většinou neprokládaný obraz, protože jsou vyrobeny z filmových pásů (24 fps, neprokládaný obraz). Na přehrávání DVD disků je potřeba buď počítač s DVD mechanikou, nebo stolní DVD player. Stolní přístroje mají mnohem lepší obraz než projekce DVD na monitoru počítače.

Pro výrobu DVD je potřeba DVD autorunový software, DVD-R vypalovačku. Všechny autorizační programy umí vytvořit strukturu DVD (adresář VIDEO_TS a jeho obsah) na disku počítače, proto si funkci menu, MPG tracků a všech ostatních funkcí lze ověřit nanečisto. Jelikož DVD-R disky mají kapacitu 4700 MB, vejde se na jeden disk přibližně 120 minut videa při průměrném datovém toku 5 MB/s.

Kvalita videa je nerozeznatelná od DV formátu nebo běžného TV vysílání.

Mini DVD

Mini Digital Video Disc

Jedná se v podstatě o formát DVD (s UDF filesystémem), který je vypálený na CD - je tedy velikostně menší.

Datový tok je stejný jako u DVD, tedy 1200 - 11000 kb/s a rozlišení 720x576 (352x576, 352x288). V praxi se používá datový tok 2000 - 4000 kb/s, kdy se v přijatelné kvalitě na disk vejde relativně dlouhé video (20 - 35 minut). Jako audio lze použít MPA layer I a II (64, 128, 224 kb/s) nebo AC3 (nejlépe 192 nebo 384 kb/s).

Jiná rozlišení nejsou možná, protože je žádný DVD autorizační program nepodporuje. Opět se používá prokládaný (TV) nebo neprokládaný (film) MPEG2 s VBR nebo CBR.

Lze samozřejmě použít strukturu menu stejnou jako u DVD. Takto vytvořený disk lze přehrát pouze na počítačích, protože žádný stolní přehrávač neroztočí CD disk na rychlost DVD (na čtení CD se používá laser o jiné vlnové délce než na čtení DVD, takže přístroj rozdíl snadno pozná).

Na počítači je k přehrávání potřeba jakýkoliv hardwarový nebo softwarový DVD přehrávač. Samozřejmě můžete mít i širokoúhlý obraz - 16:9. takto je vyrobena i většina DVD disků.