Blu-ray

Nová technologie zápisu na optický disk

V této nové technologii zápisu na optický disk se využívá tzv. modrý laser, který má nižší vlnovou délku, díky čemuž lze zapisovat na disk hustěji. Tím se na disk vejde až 25 GB dat (do jedné vrstvy). Formát upřednostňuje firma Panasonic i další výrobci.

Společnosti Panasonic se podařilo tuto technologii aplikovat nejen na jednovrstvý disk, ale též na disky dvouvrstvé, které nabízejí úžasnou kapacitu až 50 GB a na něž je možné zapisovat bez nutnosti obracet disk v mechanice.

Díky této průlomové technologii uvedla společnost Panasonic jako vůbec první výrobce na světě 50GB disky BD 2x a v červenci 2007 jako první představuje i modely 4x (technické parametry si můžete prohlédnout zde).

První dvouvrstvý disk 1xBD-RE Panasonic uvedl na trh v roce 2004 a od té doby je leaderem ve vývoji této nové technologie, která reaguje na rostoucí poptávku po řešeních pro čtení a zápis velkých datových objemů. Nové modely disků se mohou pochlubit maximální rychlostí přenosu 144 Mbps, což znamená, že složku o velikosti 1 GB zkopírují během jediné minuty, zatímco běžný disk DVD-RW (2x rychlost) potřebuje ke stejnému přenosu šest minut.

Takového výsledku bylo dosaženo díky aplikaci nové technologie zápisu prostřednictvím fázové změny, při jejímž vývoji společnost Panasonic bohatě využila 35 let zkušeností v oblasti vývoje a výroby optických disků. Výsledkem je přesný a stabilní zápis i ve 4x rychlosti.

Nové disky jsou uvedeny současně s 4xBD mechanikami, které uživatelům nabízejí 4x rychlost při čtení i zápisu, díky čemuž je možné velice pohodlně pracovat s velkými datovými objemy, jako je například video záznam ve vysokém rozlišení HD. Společnost Panasonic je tak prvním výrobcem, který oznámil uvedení 4x disků BDR* (k 3. červenci 2007). Nově vyvinutá zápisová vrstva se vyznačuje značnou výkonovou rezervou při jakékoli rychlosti: od 1x do 4x. To umožňuje pořizovat vysoce kvalitní záznam i při fluktuaci laserového výkonu, což vede k podstatně vyšší kompatibilitě mechaniky.

V nabídce společnosti Panasonic nalezneme samozřejmě i blu-ray přehrávač. Model DMP-BD10A/BD10 využívá možností BD-Video disků, na které lze uložit velké množství video- i audiodat. Pro využití jejich kvality je však nutný přehrávač, který je schopen zpracovat 62,2 milionu pixelů za sekundu a navíc 1000x větší objem audiodat než běžný CD přehrávač. Uvedený přehrávač tyto požadavky splňuje a navíc nabízí zpracování 15 miliard pixelů za sekundu a 192kHz / 24bitové audio pro každý z osmi kanálů.

Další firma Sony uvádí přehrávač disků Blu-ray, který uživatelům nabízí audiovizuální přehrávání ve vysokém rozlišení a umožňuje tak maximální zážitek z domácí projekce. Model BDP-SIE podporuje rozlišení 1920 x 1080 bodu z disků Blu-ray, včetně režimu 24p True Cinema s 8kanálovým nekomprimovaným digitálním zvukem ve formátu linear PCM přes výstup HDMI. Formát Dolby Digital Plus je též zabudován.

Tento blu-ray přehrávač podporuje kodeky MPEG-2, MPEG-4-AVC, VC1 a formáty BD-ROM, AVC-HD, CD a DVD přehrávané z DVD, DVD+/-R, DVD+/-RW dále zvukové nahrávky MP3 a snímky JPEG z disků DVD+/-R i DVD+/-RW.