Obraz v HD kvalitě

Plánujete koupi nového televizoru?

Plánujete koupi nového televizoru v souvislosti s přechodem TV stanic na digitální vysílání vebo pro sledování kvalitního videa z počítače?

Pomůžeme vám zorientovat se na trhu s videotechnikou a rozmyslet si, na jak kvalitní video se chcete dívat. Drahá televize ještě neznamená kvalitní obraz.

Video v HD kvalitě znamená, že jde o zobrazení videa ve vysokém rozlišení (1080 a více řádek) a formátů HD existuje několik. Různé formáty HD se liší ve snímkové frekvenci a prokládání snímků. HD obraz obsahuje daleko více nformací už z toho důvodu, že např.HDTV má 1080 vodorovných řádků a naproti tomu SDTV pouze 576 řádků - zkratkou SD (Standard Definition) se označuje standardní zobrazení videa v rozlišení (625, resp. 525 řádek) .

Je zřejmé, že HD má vyšší rozlišení a zobrazuje mnohem jemnější detaily. Díky vyššímu rozlišení videa a potažmo televizorů je zážitek ze sledování filmů mnohem mocnější. Vynikají všechny detaily a kontury jsou velmi dobře viditelné jako v reálu. Bohužel tyto vlastnosti mají nepříznivý dopad v případě, pokud nový digitální televizor LCD s označením HD ready - podporující formát HD, zakoupíme pouze pro sledování televízního programu. Jestliže totiž takový televizor zobrazuje nekvalitní zdroj signálu, budeme kvalitou obrazu přinejmenším rozladěni.

Televízní signál patří k těm nejméně kvalitním, alespoň co se týče rozlišení. Na tom nezmění nic ani digitalizace TV vysílání. Nedoufejte tedy, že nákupem nového kvalitního televizoru třeba i za 50 000,- Kč budete moci sledovat televízní seriály v nepřekonatelné kvalitě. Pro tento účel je oněch 50 000,- Kč nenávratně a bez náhrady pryč.

O něco lepší obraz získáme z přehrávače DVD, kde obraz není prokládaný a zobrazuje více detailů, ale ani to není ten správný zdroj videa pro televize podporující formát HD. Pro sledování opravdu kvalitního obrazu musíme sáhnout jinam a hlavně hlouběji do kapsy.

Přehrávače HD ready

Přehrávačů s označením HD ready, podporujících tedy vysoké rozlišení, je na trhu mnoho a problém je jen v tom, že filmů v této nejvyšší kvalitě se momentálně moc nenabízí. Filmy v HD kvalitě se začaly distribuovat až v poslední době - objevily se první média Blu-ray disky a jejich přehrávače HD. Tyto přehrávače se od běžných DVD přehrávačů liší zejména podstatně vyšší cenou (kolem 30 000,-Kč).

Další možností jsou počítače Media Center s upravenými Windows a které jsou svým tvarem určeny pro obývací pokoje. Pořizovací cena počítače Media Center je podobná jako u HD přehrávačů, ale jako počítač toho umí daleko víc.

Pokud chcete používat k přehrávání HD videa počítač, lze to se systémem nejlépe založeným na Windows Media Center Edition nebo Windows Vista. Je však nutné zajistit několik parametrů.

Ne každý počítač přehrávání HD videa v plné kvalitě zvládne. Poměrně vysoký datový tok musí počítač umět zpracovat. Jedná se o velké množství dat a složité výpočty. Zpracovává-li tyto výpočty procesor, bude opravdu velmi vytížen, a to i pokud se bude jednat o moderní vícejádrový procesor. Naopak grafické karty ke zpracování videa HD obsahují čipy určené k výpočtu HD videa a dokážou hardwarově akcelerovat, což je znát zejména při scénách, kdy se záběry mění v rychlém sledu. Je tedy určitě lepší si vybavení počítače trochu vylepšit.

Televizory pro sledování filmů v HD kvalitě.

Pro zajištění sledování obrazu v HD kvalitě je nutné, aby televizor, který máte doma, nebo který se rozhodnete koupit disponoval plným rozlišením HD, tedy 1920 x 1080 a dále musí být vybaven konektorem HDMI, který dokáže propojit televizor s přehrávačem digitálně, tedy bez ztráty kvality. Pozor! ne všechny televizory, které mají označení a logo HD ready splňují uvedené parametry. Jiné alternativy nezaručí stoprocentní výsledek. Pouze v případě pokud budete přehrávat video z počítače či Media Centeru je lepší využít rozhraní (konektor) DVI.

Pokud nechcete investovat peníze do drahého kvalitního televizního přístroje, je možné jako televizor využít počítačový monitor. Za cenu kolem 20000,-Kč pořídíte kvalitní LCD monitor s úhlopříčkou 24" (62cm), který se do menších panelákových pokojů výborně hodí.