Natáčení a střih videa

Jedna rada na úvod...

V první řadě musíte být alespoň průměrně zdatní v užívání svého PC. Pokud tomu tak není, doporučujeme Vám, abyste své znalosti o PC zdokonalili, tvorba a úprava videa na PC patří mezi nejsložitější operace, které kdy budete na svém počítači provádět. Dále si musíte uvědomit, že výroba a zpracování videa je podstatně finančně náročnější na vybavení Vašeho PC než cokoliv jiného. Takže pokud to stále myslíte s výrobou nebo úpravou videa alespoň trochu vážně, na těchto stránkách Vám poradíme jak na to.

Přejeme Vám mnoho úspěchů při Vašem filmaření...

Jak točit

Vlastnit videokameru ještě neznamená být dobrým kameramanem amatérem.

Situace odehrávající se před videokamerou se dá natočit mnoha způsoby. Teprve kameraman, který má jistý stupeň talentu včetně základních teoretických znalostí o videotechnice a umělecké stránce filmování, tyto znalosti dokáže při natáčení využít a dodá výsledným záběrům kvalitu i uměleckou hodnotu. Zaměříme se tedy na základní pravidla a rady, které by vám mohly pomoci k tomu, aby vaše záznamy pořízené videokamerou byly co nejkvalitnější. Jak po strance umělecké, tak i technické.

Více

Krátké rady

Vybrané z odpovědí na dotazy, které nám píšete nejčastěji.

Více

Tvoříme domácí video

Nebudeme se zabývat přímo technikou natáčení,

ale pokusíme se projít procesem tvorby videozáznamu (klipu), který nám v konečném výsledku přinese radost a potěšení z práce scénáristy, kameramana, režiséra a střihače naší vlastní produkce. Videokameru s poměrně velkou základní vybaveností, co do techniky i rozsahem nabídky různých efektů a triků, má dnes téměř každý. Při koupi v obchodě je součástí balení kamery i jednoduchý střihový program a každý si může vyrobit klip tak, jak mu vyhovuje. Důležité hlavně je, řídit se při tvorbě klipu několika zásadami.

Více

Grabování (nahrávání) videa z analogových zdrojů

Při grabování (nabírání, anglicky capture) videa z analogových zdrojů, můžeme použít několik řešení.V dnešní době digitálních záznamových médií mnoho našich čtenářů napadne otázka, co se starými VHS kazetami. Pokud jste s natáčením filmů začali podstatně dříve než ostatní, jistě máte spousty materiálu na videokazetách.

Více

Výukové tutorialy

Videonávody ke střihovým programům

    • Videonávody k programu Sony Vegas zde

    • Videonávody k programu Pinnacle/Studio zde

    • Videonávody k programu Adobe Premiere zde

    • Videonávody k programu VirtualDub zde

Archivace videa

Z dovolené jsme si přivezli spoustu natočeného materiálu a musíme se rozhodnout jak s ním naložíme.

Každý asi bude postupovat jinak podle svých vědomostí o zpracování videa a také podle toho, jakým přístrojem záznamy pořídili.

Více

úvodní strana

Střih videa

Střihový program používáme pro editaci (úpravu) videopořadů tak, aby se video co nejvíce přiblížilo naší představě o výsledném snímku.

Editací videa rozumíme odstranění přebytečných záběrů, sestavení záběrů do požadované časové osy, podkreslení záběrů hudbou, vkládání různých videoefektů a přechodových efektů a využití mnoha dalších možností, které nám střihové programy nabízí. K dosažení dobrého výsledku je potřeba si postupy editace videa ve střihových programech osvojit a střihové práce alespoň průměrně zvládat.

Více

Manuály a návody

Krátké rady a porady

o kterých se na našich stránkách zmiňujeme, vám pomůžou lépe se orientovat při jejich využívání.

Více

Manuály, návody a popisy k programům,

Digitální video

Pro práci s videem a audiem je potřeba mít určité znalosti i z oblasti ukládání digitálního videa.Bez těchto vědomostí se při zpracování videa včetně audia neobejdete. Znalost kompresních systémů a formátů video a audio souborů se vám určitě vyplatí.

Více

Služby

Využijte služeb profesionálního fotografického a filmového studia

Více

Učte se od profesionálů!

Náš spolupracovník, dlouholetý filmař-amatér pan René Čáslavský, nám zaslal článek, o kterém si myslíme, že by rozhodně neměl v této sekci chybět.

Více

Programy pro práci s videem a audiem

U nás najdete nejširší nabídku střihových, editačních a dalších multimediálních programů.

Všechny programy jsou přehledně řazeny s popisky včetně možnosti stahování - download programů.

Multimediální programy zde

V sekci najdete střihové (editační) programy videa i audia, konvertory videa a audia, videopřehrávače a audiopřehrávače, autoringové nástroje, aplikace pro přehlednou evidenci videa a audia, kopírovací programy, programy pro tvorbu obalů CD a DVD, software k mobilním telefonům, aplikace pro poslech internetových rádií a sledování internetové televize, audio a video kodeky, nástroje pro titulky k filmům a v neposlední řadě i multimediální programy pro operační systémy Linux a MAC OS.